in

Меган Маркл рече дека имало „загриженост и разговори“ со кралското семејство за бојата на кожата на нејзиниот син

Војвотката и војводата од Сасекс, Меган Маркл и принцот Хари, во блокбастер интервју во неделата откриле како кралското семејство имало „грижи и разговори“ за тоа колку ќе му биде темна кожата на нејзиниот син Арчи и како семејството не зборувало против Британците расистичкото известување на таблоидот за Меган.

Зачудувачките изјави на Меган и Хари дојдоа за време на неверојатното, двочасовно телевизиско интервју со Опра Винфри на Си-Би-Ес откако таа и нејзиниот сопруг одлучија да се повлечат од функцијата членови на кралското семејство во јануари 2020 година и поради постојаните тензии со „фирмата“.

Интервјуто во голема мера се фокусираше на трката. Меган, чија мајка е Црна, а таткото е бел, го повика британскиот таблоид за неа, кој имаше видлив двоен стандард кога ја споредуваше со Кејт Мидлтон, војвотката од Кембриџ. Хари призна дека имал несвесна пристрасност во врска со расните прашања сè додека не виде низ што помина Меган во центарот на вниманието.

Меган одби да го именува членот на семејството кој ја изрази „загриженоста“ за тоа „колку ќе биде темна“ бојата на кожата на нејзиниот син, велејќи дека тоа ќе биде „многу штетно“ за нејзините свекор и британското кралско семејство, чиј монарх, кралицата Елизабета II, е шеф на државата за милиони луѓе ширум светот.

Опра ја праша Меган за раѓањето на нејзиниот син во мај 2019 година, а војвотката рече дека додека била бремена на неа и на принцот Хари им било кажано дека на нивниот син нема да им биде дадена кралска титула или обезбедување.

„Во тие месеци кога бев бремена, отприлика во исто време, така што во тандем го имаме разговорот со„ Тој нема да добие безбедност. Тој нема да добие титула „и исто така загриженост и разговори за тоа колку може да му биде темна кожата кога ќе се роди“, рече таа.

Што мислите?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Скандал на денот! Голубович ја „пипкаше” Миљана Кулич