in

Како да Станете Светски Шампион во Спиење?

Kako da stanete sampioni vo spienje

Добредојдовте, уморни патници во потрагата по совршенство во спиењето!

Дали некогаш сте сонувале да станете светски шампион во спиење? Не, не зборуваме за дремење низ алармот или спиење во лежерно неделно попладне. Ние нурнуваме во сериозниот, конкурентен спорт на спиење.

Значи, закопчајте се (или подобро речено, покријте се), додека започнуваме патување кон земјата на сонот, вооружени со духовитост, хумор и многу стратегии за предизвикување на спиење.

Опремата: Опремување за Совршенство

Верувале или не, вашите пижами, постелнина и дури и вашиот душек може да направат или да уништат вашето квалитетно спиење.

Светските шампиони не штедат на опрема, па зошто и вие да го правите тоа? Инвестирајте во душек кој ја поддржува вашата позиција на спиење, без разлика дали спиете на грб, стомак или страна

Диета и Вежбање

Подобрувач на спиењето Она што го јадете и како се движите може значително да влијае на квалитетот на вашиот сон.

Храна за Соништа: Бадемите не се само грицки; тие се вашот нов најдобр пријател за подобрување на спиењето, богат со хранливи материи кои го поттикнуваат сонот.

Диета и вежбање

Вистинското Време за Вежбање: Иако вежбањето е клучно за добар сон, времето е важно.

Целта на вежбањето е да го завршите најмалку три часа пред спиење за да му дадете време на вашето тело да се олади. Спиењето е повеќе ментална игра од физички предизвик.

Стресот и грижите се познати за тоа што не држат будни ноќе.

Свесност и Медитација: Вклучете вежби за свесност или медитација во вашата ноќна рутина за да го смирите умот и да се подготвите за одмор. Моќта на позитивноста: Верувале или не, позитивното размислување може да влијае на вашиот сон.

Свесност и медитација:

Пред спиење, размислете за она за кое сте благодарни за да создадете чувство на мир и задоволство.

Ограничувања

Одржување на Температурата: Направете ја собата оптимална за спиење, обично меѓу 60 и 67 степени Фаренхајт (околу 15.5 до 19.5 степени Целзиусови).

Ограничување на Изложеноста на Бучава и Светлина: Ова може да значи користење на маски за очи или ушички за уши, како и користење на завеси кои го блокираат светлото.

Избегнување на Кофеин и Алкохол: Избегнубате го блиску до времето за спиење, бидејќи тие можат да го нарушат вашето спиење.

Најновото во технологијата за спиење Во дигиталната ера, технологијата нуди алатки и уреди дизајнирани да го подобрат нашиот сон.

Од апликации кои ги мониторираат циклусите на спиење и обезбедуваат прилагоден бел шум до паметни душеци кои се прилагодуваат на потребите на вашето тело низ целата ноќ, нема недостиг од опции за спиење за оние кои се вешти во технологија.

Официјалниот рекорд, според Guinness World Records, е 11 дена. Но, не добивајте никакви идеи; недостатокот на спиење не е шега и може да има сериозни последици за здравјето.

На крајот, важно е да се потсетиме дека додека некои навики може да помогнат во подобрувањето на спиењето, секој индивидуа е различен и може да бара различни стратегии за подобрување на своето спиење.

Може да ве интересира : https://www.ekler.mk/8-mi-mart-okolu-svetot-kako-razlicni-zemji-go-slavat-praznikot-na-zenata/

Што мислите?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8-Ми Март Oколу Светот – Како Различни Земји го Слават Празникот на Жената

Кулинарски Неуспеси : Кога Готвењето Ни Оди Урнебесно Погрешно