in

Најчудните Фестивали и Прослави во Светот

Во светот има многу чудни прослави и традиции. За некои од нив дури ќе се запрашате „Дали е стварно возможно?“

Можеби мислите дека Вевчанскиот карневал има чудни маски, но верувајте ми, тоа не може да се спореди со овие глобални настани.

Ла Томатина – Шпанско лудило со домати

Сте се запрашале некогаш како е да бидете во голема салата? Добредојдовте во Ла Томатина. Овој фестивал се одржува во Буњол, Шпанија, и вклучува илјадници луѓе кои фрлаат презрели домати едни врз други. Зошто? Е па, зошто да не! Тоа е како најголемата храна-битка во светот, и не морате да се грижите за чистењето – за тоа се грижи пожарната.

  • Кога: Последната среда во Август
  • Совет: Носете заштитни очила; доматниот сок во очите не е шега!

Фестивал на Скокање на Бебиња – Шпанија

Да, добро сте прочитале. Во шпанското село Кастрљо де Мурсија, фестивалот Ел Колачо вклучува мажи облечени како ѓаволи кои буквално скокаат преку редови со бебиња. Се верува дека тоа ги чисти бебињата од првобитниот грев и ги штити од зли духови. Модерно родителство, а?

Дали знаевте?

  • Оваа традиција датира уште од 1620 година. И не, ниту едно бебе не е повредено!

Фестивал на Mајмунска Софра

Одржан во Лопбури, Тајланд, овој фестивал е гозба за мајмуни. Буквално. Масите се полни со овошје, торти и бонбони, а мајмуните се почесни гости. Тоа е како да гледате “Книга за џунглата” во живо, само што пријателите на Крал Луи го презедоа градот.

Забавен факт:

  • Фестивалот е не само благодарност до мајмуните за привлекување на туристи, туку и чуден начин за зголемување на локалниот туризам.

Трка во Носење на Партнерки

Еуконканто, или носење сопруги, е спорт во Финска кој се претворил во меѓународно натпреварување. Целта? Мажите да ги носат своите сопруги (или партнерки) низ полигон со пречки. Наградата? Тежината на сопругата во пиво. Ете што е брачен поттик!

Дали вие би можеле да ја носите вака вашата сопруга?

Како функционира:

  • Полигонот: Околу 253 метри, со пречки и водени пастрмки
  • Стилови на носење: На грб, носење како пожарникар, или класичниот естонски стил (сопругата виси наопаку со нозете околу рамената на сопругот)

Трката за Сирење на Удолница

Секоја година во Глостершир, Англија, тркалезен парче сирење се турка низ брдо, а учесниците го гонат. Целта? Фатете го сирењето. Но да бидеме реални, тоа сирење достигнува брзина до 70 км/ч, па е повеќе за славата од паѓањето низ брдото и се надевајте дека нема да се скинете.

Што е работата?

  • Сирењето: Тркалезно парче сирење Дабл Глоустер тешко 4 килограми
  • Повреди? О, многу. Но, славата (и сирењето) ве чекаат!

Прашања кои можеби ги имате:

  • Дали овие фестивали се вистинити? Апсолутно. Вистината е почудна од фикцијата.
  • Може ли секој да учествува? Генерално, да. Но можеби прво прочитајте ги ситните букви.

Ете, тоа беше турнеја на некои од најчудните фестивали во светот. Било дека фрлате домати, скокате преку бебиња, храните мајмуни, носите вашата сопруга, или гоните сирење низ брдо, јасно е дека луѓето имаат бесконечен апетит за чудно и необично.

Кој знае, можеби следната година ќе се најдете учествувајќи во еден од овие – или можеби ќе започнете своја сопствена чудна традиција!

ПРОЧИТАЈ: Смешни Средби со Диви Животни Фатени на Камера

Што мислите?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Смешни Средби со Диви Животни Фатени на Камера