in

Најчудните Традиции со Храна во Светот Кои Сигурно не сте ги Слушнале

Започнувањето на патување за истражување на најчудните традиции со храна во светот е како да се нурнете директно во кулинарска заемка, која е исто толку збунувачка колку што е и фасцинантна.

Од апсолутно бизарното до неочекувано очаровното, овие традиции ги предизвикуваат нашите перцепции за што е јадливо, а што не. И пред да прашате, да, луѓето навистина ја јадат оваа храна.

Закопчајте се и земете учество во вртоглаво турнеја низ некои од најзаплетканите кулинарски практики на планетата, посипани со доза духовитост, малку комедија и тонови интригантни факти. Верувајте ми, ова не е книга за рецепти на вашата баба.

Hagis: Шкотска Љубовна Афера со Внатрешните Органи на Овца

Hagis: Шкотска Љубовна Афера со Внатрешните Органи на Овца

За неупатените, хагис е вкусен пудинг кој содржи срце, црн дроб и бели дробови од овца, ситно исечкани со кромид, овесно брашно, сув месо, зачини и сол, готвени додека се обвиени во желудникот на животното.

Ако ова опишување не ви ги преврте цревата, честитки – ви претстои уживање! Хагис не е само јадење; тоа е културена икона, славена секоја година на вечерта на Burns. Се вели дека околу 15% од Шкотите редовно уживаат во хагис, што го прави основна храна која е и сакана и мразена.

Balut: Филипинска Деликатес Која Не е за луѓе Слаби на Срце

Balut: Филипинска Деликатес Која Не е за луѓе Слаби на Срце

Сега, ајде да летаме кон Филипините, каде што балут се смета за деликатес. Замислете оплодено јајце, со скоро развиен ембрион внатре, сварено и јадено од кората. Звучи предизвикувачки, нели?

Балут е популарна улична храна, за која се верува дека е афродизијак и закуска богата со протеини. Практиката на јадење балут трае со векови.

 Тоа е вкус, што ја опишува суштината на авантуристичкиот кулинарски дух на Филипинците.

Surströmming: Шведски Смрдлив Предизвик

Одиме на север кон Шведска, каде што не чека surströmming. Ова ферментирано харинга (риба) која е позната по нејзината  смрдеа, често се отвора надвор за да не се просмрди куќата.

 Процесот на ферментација започнува во буриња пред рибата да биде конзервирана, каде продолжува да ферментира, предизвикувајќи бурето да се надуе.

Обично се служи со леб и компири, комбинација која малку го ублажува неговиот силен мирис.

Surströmming е предизвик дури и за најхрабрите љубители на храна, докажувајќи дека понекогаш, мирисот на храна може да биде помалку важен од нејзиниот вкус.

Hákarl: Исландска Ферментирана Ајкула

Hákarl Исландска Ферментирана Ајкула

Ова јадење вклучува Гренландска ајкула, која е ферментирана и сушена на ветер неколку месеци. Резултатот? Силна, богата со амонијак деликатеса која е толку многу тест на храброст колку што е и ставка за јадење.

Гордон Рамзи, познатиот готвач, не можеше да ја поднесе – ако тоа ви дава некаква идеја за нејзината сила. Hákarl е сведоштво за исландската традиција за да се искористат најмногу од достапните ресурси, без разлика колку е предизвикувачки профилот на вкус.

Па, дали би се осмелиле да пробате некое од овие јадења? Или можеби веќе сте го освоиле едно од овие кулинарски предизвици?

Како и да е, светот е полн со бизарни и прекрасни кулинарски традиции кои чекаат да бидат истражени.

Кој знае – вашето ново омилено јадење може да биде само ферментирана ајкула или љубовна афера со органи ?

Може да ве интересира : /https://www.ekler.mk/najsmesnite-iminja-na-mesta-vo-svetot-i-nivnite-prikazni/

Што мислите?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најсмешните Имиња на Места во Светот и Нивните Приказни

Смеењето Го Продолжува Животот!Како Да станеме Хумористични и Забавни ?