in

Смешни Изуми Кои НE Го Променија Светот

Во големиот тепих на човечкатaта наука, за секој изум кој си го исекол своето место во аналите на историјата, постои канта за ѓубре полна со идеи кои згаснале побрзо отколку што можеш да кажеш “Зошто?”

Да се упатиме на една шетња низ оваа хумористична галерија, што велите? Закопчајте се; ќе биде чудно патување.

Собирач на Пешаци

На прво место е Собирачот на пешаци, уред замислен да се монтира на предниот дел од трамваи и автобуси за нежно да ги собере невнимателните пешаци пред да бидат удрени.

Замислете свет во кој, наместо да запре за некој кој преминува преку патот, возилата едноставно ќе ги земат и ќе ги остават безбедно на другата страна.

Практично? Тешко. Забавно? Апсолутно.

Летечкиот Автомобил

Летечкиот Автомобил

Некогаш, летечкиот автомобил не бил само ствар на научно-фантастични фантазии; тоа била вистинска обид за револуционизирање на личниот транспорт.

Со десетици прототипи, од Аерокарот од 1950-тите до поновиот Молер Скајкар, човек може да се запраша: зошто сите веќе не летаат над сообраќајните заглавувања?

Одговорот лежи во хаотичен микс од регулаторни пречки, практични проблеми и универзалниот страв од паѓачки автомобили. Изгледа дека соништата високо во небото се подобро оставени на земја.

Чадорот за Чевли: Влажен Промашај

Чадорот за Чевли: Влажен Промашај

Дизајниран да ги заштити вашите сакани обувки од разурнатините на дождот, овој изум не успеал да препознае еден мал пропуст: сè уште се мокри.

Одговорот на пазарот?

Колективно кревање на рамениците, додека милиони продолжуваат да се борат со елементите со ништо друго освен нивните верни чизми и презир кон влажните чорапи.

Маска Против Јадење за Лице

Маска Против Јадење за Лице

Следно е Маската против јадење за лице, направа која се заклучува околу главата и го покрива устата, очигледно за да се спречи неволно јадење.

Дизајнирана со најдобри намери да се бори против прејадувањето, изненадувачки не стана популарна.

Кој би помислил дека луѓето нема да сакаат нивните лица да бидат затворени за да избегнат искушението од ноќно грицкање?

Вредноста на Неуспехот На крајот, критично е да се препознае дека зад секој смешен изум кој не го промени светот стои приказна за некој кој се обидел.

Овие обиди, колку и да изгледаат смешно, се чекори во неуморната потрага по иновација. Тие нè потсетуваат дека неуспехот не е само прифатлив; тој е суштински додаток во рецептата за успех.

Може да ве интересира : https://www.ekler.mk/kulinarski-neuspesi-koga-gotvenjeto-ni-odi-urnebesno-pogresno/

Што мислите?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кулинарски Неуспеси : Кога Готвењето Ни Оди Урнебесно Погрешно

Смешни Средби со Диви Животни Фатени на Камера